Ekonomi

500 TL’lik banknot basılacak mı? MB Lideri Gaye Erkan gerekçelerini açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın son Enflasyon Raporu’nun tanıtımı amacıyla Merkez Bankası Yönetim Merkezi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantısında soruları yanıtladı.

YENİ PARA BASMA SORULARI

Erkan, 2,5 liralık madeni para basılacağı, 5 liralık banknotların ise kaldırılıp aynı değerde madeni paralar basılacağı yönündeki iddialara da yanıt verdi.

Darphane’nin 100 milyon 5 liralık hatıra parası bastığını hatırlatan Erkan, 5 liralık banknotların tedavülde kalması için bunların tedavüle alınmasının sorun yaratmayacağını söyledi. Yeni Türk Lirası’na (YTL) geçiş sürecindeki uygulamaları hatırlatan Erkan, şunları söyledi:

“1 YTL’lik madeni parayla birlikte 1 YTL’lik banknot da tedavüle çıktı. Bu kapsamda isteyen olursa 500 TL’lik banknot ihraç etme zorunluluğu bulunmuyor. Son dönemde sıkılaşan para politikalarının da etkisiyle emisyon hacmi azaldı. reel olarak varsayımların altında kaldı. Faiz oranlarında niceliksel, seçici kredi sıkılaştırması uygulandı.” “Artışların aktarımını ve etkisini güçlendiren bütünsel bir sektör olarak görüyorum. Para Politikası Kurulu toplantılarımızda ya makroihtiyati çerçevede ya da Türk lirasına geçiş çerçevesinde ya hemen öncesinde ya da sonrasında eş zamanlı adımlar atıyoruz.” mevduatlar bütünsel yaklaşımın kanıtıdır.”

 

karesi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu