Ekonomi

Adana’da 2 Aydır Maaşlarını Alamayan İşçiler Protesto Yaptı

Adana’da 2 aydır maaşlarını alamayan yaklaşık 300 fabrika işçisi eylem yaptı.

Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Güney Çelik Fabrikası, 2 ay önce faaliyetlerini durdurdu. 2 aydır maaş alamayan yaklaşık 300 işçi bugün fabrika önünde toplandı. Burada protesto yapan işçiler haklarını almak için sloganlar attı.

Grup adına konuşan Ali Ekici (49), 22 yıldır fabrikada çalıştığını ancak son 2 aydır maaşlarını alamadıklarını söyledi. Ekici, “İki ay önce şirket hiçbir gerekçe göstermeden faaliyetlerini durdurdu. Bize ‘maaşlarınız ödenecek’ denildi ama aralık ve ocak aylarında maaş alamadık. Şimdi fabrikanın mart ayında açılacağını söylüyorlar.” Veya nisan. Sigortalı göründüğümüz için iş alamıyoruz. 2 aydır mağduruz. Bu “Mağduriyetimizin çözülmesini istiyoruz” dedi.

5 yıldır fabrikada çalıştığını söyleyen Mehmet Metin Haner (48), “2 aydır kiramı ve faturalarımı ödeyemiyorum. Ev sahibi beni evden çıkarmak istiyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Mağduriyetlerimizin bir an önce çözülmesini istiyoruz. Fabrika sahipleri arasındaki anlaşmazlık bizi mağdur etti. Fabrikanın tüm hammaddeleri “Makalede her şey var ama biz çalışmıyoruz” dedi .

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, işçilerden sabırlı olmaları istenerek şöyle denildi:

“Şirketimiz bu süreci çözmek için çalışıyor ve bu süreçte tüm paydaşlarımızdan sabır ve anlayış rica ediyoruz. Çalışanlarımız konularda şeffaf bir şekilde bilgilendirildi ve haklarını kullanma özgürlüğüne kavuşturuldu. Bu zorlu süreçte Bu dönemde çalışanlarımızın mağdur olmaması için çaba harcıyoruz. Önceliğimiz şirketimizdir. “Ücretli çalışanlarımızın ve ailelerinin kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Çalışanlarımızla süreçle ilgili mutabakata varılarak birlikte hareket etme kararı alındı.” – ADANA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu