Haber

Arıcı olan Milletvekili İpek: “200’e yakın örnek verdim, koronaya yakalanmadım.”

AK Parti Amasya Milletvekili Haluk İpek, yetiştirdiği arılarla teması nedeniyle koronavirüs (Covid-19) salgını döneminde virüse hiç yakalanmadığını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı toplantılara girmeden önce tedbir amaçlı 200’e yakın test yapıldığını anlatan Haluk İpek, hepsinin negatif çıktığını ve bu durumun arılardan kaynaklandığını düşündüğünü söyledi.

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün düzenlediği arı kovanı dağıtım programında bir üreticiyle sohbet eden Milletvekili İpek, arıcı olduğu için salgın döneminde virüse yakalanmadığını hatırlatarak, “Ben de koronaya yakalanmadım. Çünkü arılar sürekli beni sokuyor. 200’e yakın örnek verdim. Bana korona verildi.” “Enfekte değildi” dedi.

Salgın nedeniyle çok sayıda ölümün görüldüğü İtalya ve Çin’in Yuhan kentinde 4 bin arıcının muayene edildiğini anlatan İpek, “Bunların büyük çoğunluğuna korona çıkmadı. Arı zehiri nedeniyle.”

Ankara’daki bahçesinde yetiştirdiği arıların ürettiği balın başarı kazandığına dikkat çeken İpek, “Ben de bal üreten bir milletvekiliyim. Meyve üretimini artırmak için kovan kurdum. Arıcılıkta daha fazla verim aldım.” İnsan sağlığına da iyi geliyor. Anadolu’nun bitkileri ve sahip oldukları üstün arılar.” “Irkından dolayı çok özel bir coğrafya. Yani bir ülkenin bir tane iyi arı ırkı varsa kendisini çok zengin sayar, oysa Türkiye’de üstün ırklar vardır. Bunlardan biri Kafkas arı ırkıdır. Diğeri ise biri de Ankara arısıdır” dedi.

Amasya’da DOKAP desteğiyle hayata geçirilen Arıcılığı Geliştirme Projesi kapsamında Cumhuriyetin 100. yıl dönümüne özel 2023 adet kovan 167 hak sahibi çiftçiye teslim edildi. Tarım ve Orman İl Müdürü Gürol Çetin, yıllık 500 ton bal üretimi yapan Amasya’nın kovan başına verim açısından ülke genelinde 7’nci sırada yer aldığını açıkladı. Dağıtılan 2023 kovandan 30 ton civarında bal üretilmesinin beklendiğini belirten Çetin, “30 ton üretimin mali karşılığı 6 milyon TL civarında. Projemizin maliyeti 3 milyon 250 bin TL civarında. Dolayısıyla” Bu proje kendini bir yılda amorti edebilecek.”

Programa Amasya Valisi Yılmaz Doruk, AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Muammer Tufanoğlu, DOKAP Lideri Hakan Gültekin ile diğer yetkililer ve arıcılar da katıldı. -AMASYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu