Ekonomi

Boeing uçağının tekerleği kalkış sırasında düştü

ABD Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) yapılan açıklamaya göre, Atlanta’daki Hartsfield-Jackson Uluslararası Havalimanı’ndan Kolombiya’nın başkenti Bogota’ya gitmek üzere havalanan Boeing 757 tipi uçağın burun tekerleği aniden çıktı.

170’den fazla yolcu taşıyan uçak, burun tekerleğinin yakındaki bir tepeye çarpmasının ardından acil iniş yaptı ve kimse yaralanmadı.

Yolcular başka bir uçakla yolculuklarına devam ederken Boeing olayla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

FAA olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini kaydetti.

Alaska Havayolları çok sayıda gevşek cıvata tespit etti

Öte yandan Alaska Havayolları, filosundaki Boeing Max 9 tipi uçağın 5 Ocak akşamı havadayken gövdesinin bir bölümünü kaybetmesi üzerine başlattığı soruşturmanın ayrıntılarını paylaştı.

Alaska Havayolları İcra Kurulu Başkanı (CEO) Ben Minicucci, NBC kanalına yaptığı açıklamada, söz konusu olayla ilgili şunları söyledi: “Hayal kırıklığının ötesindeyim. Öfkeliyim. Bunlar Alaska Havayolları’nın, misafirlerimizin ve halkımızın başına geldi.” sözlerini kullandı.

Minucci, filolarındaki Boeing Max 9 uçaklarında yaptıkları incelemeler sonucunda çok sayıda gevşek cıvata bulduklarını kaydetti.

Uçağın gövdesinden kesme

ABD’de Alaska Havayolları’na ait Boeing 737 MAX 9 tipi yolcu uçağı, havadayken gövdesinden kopan bir modül nedeniyle 5 Ocak akşamı acil iniş yaptı.

Oregon’dan Kaliforniya’ya giden uçak, kalkıştan yaklaşık 35 dakika sonra acil iniş yapmak zorunda kalırken, modülün kırıldığı gövde kısmında yolcu bulunmadığı bildirildi.

Alaska Havayolları’ndan yapılan yazılı açıklamada, uçağın 171 yolcu ve 6 kabin görevlisiyle birlikte güvenli bir şekilde indiği kaydedildi.

Açıklamada, 65 adet 737 MAX 9 tipi uçağın denetim amacıyla geçici süreliğine kullanım dışı bırakılacağı belirtilirken, denetimlerin birkaç gün süreceğinin varsayıldığı belirtildi.

FAA, Boeing 737 MAX 9 uçaklarının, operatörler gerekli kontrolleri tamamlayana kadar uçurulmayacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu