Ekonomi

Borsa İstanbul’da hafta kapanışı: BIST 100 zirve keşfine devam ediyor

Investing.com – BIST 100 endeksi, sabah saatlerinde %2’ye yakın yükselişin akabinde 4.552,44 düzeyinde rekor tazeledi. 

Günün geri kalanında hafif satıcılı yatay hareket eden endeks, son saatte 4.500 puan civarında hareket ederken yüzde 1’e yakın paha artışına sahipti. BIST 100, geçen hafta %8,71 paha artışının akabinde bu hafta an prestijiyle %6,8 yükselişle devam ediyor. Endeksin süreç hacmi ise bugün son saate girilirken 85 milyar TL’ye ulaştı.

Borsa İstanbul’da bugün en çok talep gören kesimler turizm, telekomünikasyon ve elektrik olarak sıralandı. Bankalar ve perakende ticaret, kapanışa yakın hafif satıcılı hareket ediyordu. Holding kesimi bugün hafif alıcılı hareket ederken sınai %1,2 ve inşaat, %2,5’e yakın paha artışına sahipti. 

BIST 100’de kapanışa hakikat Borusan YatırımVerusa Holding ve ODAŞ Elektrik, tavan fiyatından süreç görerek en çok kazandıran payların başında yer alıyordu. BİM, bugün %4’e yakın düşüşle endekste en çok kaybettiren pay olarak devam ederken akabinde %2 bandında düşen AG Anadolu Grubu ve Net Holding geliyordu.

Yurt dışı piyasalarında Asya Endeksleri, haftayı müspet kapattı. ABD borsaları ise haftanın son iş gününe sakin bir seyirle yatay başladı. Avrupa endeksleri ise kapanışa yanlışsız hafif alıcılı hareket ediyordu. 

Dolar endeksi bugün de düşüşe devam ederken gün içinde %1’i aşan geri çekilmede 106 bandını test ederek Ağustos ayı düzeylerine geriledi. 

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu