Haber

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Bill Gates’i kabul etti

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, Pekin’i ziyaret eden Microsoft’un kurucusu ABD’li iş adamı Bill Gates’i kabul etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying’in Twitter’dan yaptığı açıklamaya göre Xi, Gates’in bu yıl Pekin’de bir meydana gelen “ilk Amerikalı dost” olduğunu belirtti.

Çin-ABD bağlarının temelinin insan olduğuna dikkati çeken Xi, “Amerikan halkına güveniyoruz. Temennimiz iki ülke halkları arasındaki dostluğun kalıcı olmasıdır.” sözünü kullandı.

Gates, küresel sağlık ve kalkınma sorunları alanında çalışan Bill & Melinda Gates Vakfı’nı temsilen görüşmeler yapmak için dün Çin’e gelmişti.

Pekin’deki Küresel Sağlık İlaç Keşif Enstitüsü’nde (GHDDI) konuşan Gates, açlık, iklim değişikliği, Kovid-19 ve salgın hastalıkların yükselişi gibi küresel sorunları analiz etmek için iş birliğine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Gates, “Çin, yoksulluğun azaltılması ve sağlığa erişim konularında ülke içinde büyük kazanımlar elde etti. Umarım özellikle Afrika ülkelerinin karşı karşıya olduğu mevcut küresel zorlukların çözümünde daha büyük bir rol oynar” dedi. değerlendirmişti.

Çin’in sıtma ilaçlarının geliştirilmesinden tarım ve beslenmedeki yeniliklere ve iklim değişikliğiyle mücadeleye kadar pek çok alanda başarılı deneyimler yaşadığına işaret eden Gates, iklim değişikliği, sağlığa erişimde eşitsizlik ve gıda güvenliği sorunlarını çözmenin teknoloji gerektirdiğinin altını çizdi. yenilik.

Gates’in ziyaretinin ve Xi ile görüşmesinin Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in hafta sonu Çin’e yaptığı resmi ziyaretten önce gerçekleşmesi dikkat çekiyor.

Blinken’in, son dönemde gerilimlerin yaşandığı ikili ilişkilerdeki sorunları görüşmek üzere Xi ve diğer yetkililerle bir araya gelmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu