Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adnan Menderes’i Anma Programına katıldı: Menderes bu milletin adamıydı

Eski Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Güçlü ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idam edilmesiyle sonuçlanan ve millet vicdanında derin yaralar bırakan 27 Mayıs 1960 darbesinin üzerinden 63 yıl geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her yıl olduğu gibi 63. yılında Adnan Menderes’in mozolesini ziyaret etti.

Erdoğan’ın Menderes’in mezarına çelenk koymasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti okundu.

Erdoğan şu şekilde konuştu:

Bugün Cumhuriyet tarihimizin en karanlık günlerinden birinin ortasındayız. 63 yıl önce, 27 Mayıs’ta Türkiye çok partili hayata geçişinden bu yana ilk askeri darbesine maruz kaldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinden bir grubun gerçekleştirdiği bu darbe, demokrasi ve kalkınma hamlemizi engellediği gibi, yüreğimizde de derin yaralar açmıştır.

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Başbakan olarak ülkemize yaptığı hizmetlerle milletimizin gönlünde ayrı bir yeri olan Menderes, darbe yönetiminin kurduğu sahte mahkeme kararıyla idam edildi.

“Düz Ada olarak telaffuz edilir”

Menderes ve arkadaşlarının yargılandığı Yassı Adası, uzun yıllardır vatandaşlarımızın dilinde Yassı Adası olarak konuşulmaktadır. Burayı şehitlerimizin hatırasını ilelebet yaşatacak şekilde alıp Demokrasi ve Özgürlükler Adası haline getirdik.

“Menderes bu milletin adamıydı”

Bugün idamına giden sürecin başlangıcı olan darbenin yıl dönümünde merhum Menderes ve arkadaşlarını anmak için buradayız. Dünya durdukça Menderes hayırla, Fatiha ile, dualarla anılacaktır.

Menderes’i devirenler, yargılayanlar, idam edenler, tüm bu sürece doğrudan ve dolaylı destek verenler, milletimizin her zaman nefretini kazanmıştır ve olmaya da devam edecektir.

Menderes bu milletin adamıydı. Menderes’i başkalarının adamı olanlar da, onun gibi ülkenin demokrasi ve kalkınma hamlelerine zemin hazırlayanları da hiç sevmediler.

Bununla da kalmayıp her fırsatta yanlarında milletin ortasını açmaya çalışmışlar, bunu da beceremezlerse bedenlerini parçalamaya çalışmışlardır.

“Rahmetli Özal da benzer saldırılara maruz kaldı”

Yakın çevredeki başka bir türbede son istirahatgahında bulunan merhum Özal da benzer saldırılara maruz kalmış ve benzer zorluklar yaşamıştı.

Belediye başkanlığımızdan bu yana başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı dönemlerimiz aynı mücadelelerle geçti.

“Türk demokrasisi 27 Mayıs’ta aldığı yarayla sendeledi”

Ama çok şükür ülkemizle ilgili karanlık emelleri hiçbir zaman tam anlamıyla başarıya ulaşmadı. Türk demokrasisi 27 Mayıs’ta aldığı yarayla sarsıldı.

Şimdi 63 yıl sonra yarın 27 Mayıs’ta gideceğimiz sandıkta darbeler, cuntalar ve muhtıralar döneminin bittiği müjdesini vermenin heyecanını yaşıyoruz.

“Milletimiz, özverinin olduğu demokrasinin değerini çok iyi biliyor”

Milletimiz, arkasında çok emek, acı ve fedakarlık bulunan demokrasisinin kıymetini çok iyi bilmektedir.

Seçimlere katılım oranları milletimizin istiklal ve istikbaline demokrasi ile sahip çıkmasının ifadesidir.

Türkiye seçimleri, dünyada eşi benzeri olmayan bir katılım düzeyinin yanı sıra şeffaf ve adil bir şekilde gerçekleştirilmesiyle de farkını ortaya koydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu