Ekonomi

İki hisse için sipariş paketi ölçüsü

Sermaye Piyasası Kurulu’nun Volatiliteye Dayalı Tedbir Sistemi kapsamında 6 Aralık seans sonuna kadar iki hisse senedine ‘Emir paketi tedbiri’ uygulanmasına karar verildi.

Borsa İstanbul’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca yürürlüğe konulan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AYES.E ve TDGYO.E hisseleri yer aldı. 07/11/2023 tarihli (seans başı) işlemlerden 06/06/2023 tarihine aktarılmıştır. 12/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar sipariş paketi tedbiri ile işlem yapılacağı belirtildi.

Emir paketi tedbiri, “piyasa emrinin kısıtlanması ve piyasadan emir girişinin sınırlandırılması”, “emir iptali, emir miktarının azaltılması ve emir fiyatının kötüleştirilmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgilerinin yayınlanmasının kısıtlanması”nı içermektedir.

İlgili hisse üzerinde hâlihazırda uygulanan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler (açığa satış ve kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbirleri), sipariş paketi tedbirlerinin uygulandığı dönemde de devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu