Haber

İngiliz diplomatlar ve aileleri Sudan’dan tahliye edildi

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Sudan’da şiddetin tırmanması nedeniyle İngiliz diplomatlar ve ailelerinin başkent Hartum’dan tahliye edildiğini duyurdu.

Sunak, Twitter hesabından, büyükelçilik personeline yönelik şiddet ve tehditlerin önemli ölçüde arttığı bir dönemde, İngiliz silahlı kuvvetlerinin Sudan’daki İngiliz diplomatlar ve ailelerinin hızlı bir şekilde tahliyesini tamamladığını paylaştı.

Sunak, “Bu zorlu operasyonu gerçekleştiren diplomatlarımızın kararlılığını ve askeri personelin cesaretini takdir ediyorum.” dedi. sözünü kullandı.

Sudan’da akan kanın durdurulması ve ülkede kalan İngiliz vatandaşlarının can güvenliğinin sağlanması için her yolu denemeye devam ettiklerini belirten Sunak, “Tarafları silahlarını bırakmaya ve bir an önce insani ateşkesi uygulamaya davet ediyorum. siviller çatışma bölgelerini terk edebilir.” ifadesini kullandı.

“İngiliz vatandaşlarının güvenliği bizim önceliğimizdir”

Dışişleri Bakanı James Cleverly de Twitter’da, İngiltere’nin yabancı diplomatlara yönelik artan tehditler nedeniyle Sudan’daki büyükelçilik personelini tahliye ettiğini paylaştı.

Önceliklerinin İngiliz vatandaşlarının güvenliği olduğunu vurgulayan Cleverly, “Sudan’da akan kanı durdurmak için uluslararası destek sağlamak için gece gündüz çalışıyoruz.” sözünü kullandı.

Savunma Bakanı Ben Wallace da, İngiliz silahlı kuvvetlerinin bu sabah ABD, Fransa ve diğer müttefiklerle askeri operasyon düzenlediğini, artan tehditler nedeniyle İngiliz büyükelçiliği personeli ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin Hartum’dan tahliye edildiğini bildirdi.

Sudan’da ordu ile STK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde 15 Nisan sabahı ordu ile paramiliter STK arasında silahlı çatışma çıktı.

“HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda ordu ile HDK arasında son aylarda başlayan çekişme sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceklerini açıkladı. .

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çatışmalarda 400’den fazla insan hayatını kaybetti.

HDK, bayramın ilk gününden itibaren 72 saatlik “insani” ateşkes uygulayacaklarını, ordu ise uluslararası çevrelerin ateşkes davetine uyacağını açıkladı.

seyhanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu