Ekonomi

ISG raporu, Avrupa’nın yapay zeka genişlemesinin önündeki engelleri ortaya koyuyor

LONDRA – Information Services Group (ISG) (Nasdaq: III) tarafından hazırlanan bir rapor, Avrupa akıllı otomasyon sektörünün kültürel, etik ve mevzuatla ilgili kaygılar nedeniyle üretken yapay zekanın (GenAI) entegrasyonunda önemli zorluklarla karşı karşıya olduğunu ortaya çıkardı. GenAI’nin gelişmiş arama, tahmin ve yaratıcı görevler de dahil olmak üzere akıllı otomasyonun birçok yönünü dönüştürme potansiyeline rağmen, yerelleştirme ihtiyacı ve Avrupa’nın çeşitli dilsel ve kültürel ortamına saygı duyulması nedeniyle benimsenmesi hala zor.

Avrupa için 2023 ISG Sağlayıcısı Lens™ Akıllı Otomasyon – Hizmetler ve Analitik raporu, daha geniş dijital dönüşüm girişimleri için paha biçilmez olarak görülen hiperotomasyona yönelik eğilimi vurguluyor. Şirketler, stratejik danışmanlık ve kesim uzmanlıklarından yararlanarak bu değişimi kolaylaştırmak için giderek daha fazla dış hizmet sağlayıcılara yöneliyor. Bu sağlayıcılar, akıllı otomasyon teknolojilerinin benimsenmesine eşlik eden organizasyonel değişiklikleri ve iş gücü kesintilerini ele almada kritik öneme sahiptir.

ISG Automation’un EMEA yöneticisi James Ewing, otomasyon adaylarının gerçek sıralamasına rehberlik etmede ve şubeye özgü kullanım senaryolarını uygulamada hizmet sağlayıcıların rolünü vurguladı. Ayrıca bu işletmelerin doğasında var olan kültürel ve organizasyonel değişimlerin yönetilmesinde de önemli bir rol oynarlar.

Rapor ayrıca GenAI’nın ve büyük dil modellerinin yükselişini bu alanda önemli bir engelleyici olarak tanımlıyor. Büyük sağlayıcılar GenAI yeteneklerine yoğun yatırım yapıyor ve akıllı otomasyondaki uygulamaları için geniş bir kullanım senaryosu geliştiriyor. Ancak rapor, özellikle düzenleyici çerçevelerin ve etik sorunların benzersiz zorluklar sunduğu Avrupa’da ileriye giden yolun iniş çıkışlarla dolu olduğunu belirtiyor.

Raporda ayrıca 37 sağlayıcının üç çeyrekteki performansı da değerlendiriliyor: Akıllı Kurumsal Otomasyon, BT Operasyonları için Yapay Zeka (AIOps) ve Yeni Nesil Otomasyon. Accenture, Capgemini ve Tietoevry her üç alanda da lider olarak derecelendirilirken Cognizant, HCLTech, TCS ve Wipro gibi diğer şirketler de birçok çeyrekte liderliklerinden ötürü övgüyle karşılandı.

Bulgular bir basın bültenine dayanmaktadır.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu