Haber

İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Jenni Hermoso’yu öptü, istifa etti

ispanyaFutbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales, Kadınlar Futbol Dünya Kupası’ndaki kupa töreninde İspanyol forvet Jenni Hermoso’yu öpmesi üzerine artan eleştirilerin ardından istifa etti.

33 yaşındaki Hermoso, İspanya’nın İngiltere’yi yenerek kupayı kazanmasının ardından Rubiales’in kendisini öpmesini istemediğini belirterek, geçen Salı günü resmi olarak şikayette bulunmuştu.

Rubiales yazılı bir açıklama yaparak istifasını Federasyon Başkan Yardımcısı Pedro Rocha’ya ilettiğini belirtti.

Rubiales ayrıca İngiliz televizyon yıldızı Piers Morgan’ın programında “Öğrenimlerime devam edemem” dedi.

46 yaşındaki Luis Rubiales de UEFA İcra Komitesi Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etti.

Rubiales, öpücüğün “karşılıklı ve rızaya dayalı” olduğunu ancak İspanyol futbolcunun daha önce FIFA tarafından geçici olarak görevden alındığını söyledi.

Hermoso’nun resmi şikayetinin ardından Rubiales de adı geçen suçlamalarla karşı karşıya kalabilir.

Rubiales, yaptığı yazılı açıklamada, “FIFA’nın beni hızla uzaklaştırması ve hakkımda açılan kampanyayla işime dönemeyeceğim netleşti. “Beklemekte ısrar etmek ve göreve devam etmek, sürece ve İspanyol futboluna olumlu bir katkı sağlamayacaktır.”

Rubiales, görevden ayrılmasıyla birlikte İspanya, Portekiz ve Fas’ın ortaklaşa sunduğu 2030 Dünya Kupası ev sahipliği kampanyasının olumlu etkileneceğini umduğunu da sözlerine ekledi.

İspanyol savcılar, olayın cinsel saldırı suçu teşkil edip edemeyeceği konusunda 29 Ağustos’ta ön soruşturma başlattı.

Kupa törenindeki öpüşme skandalı öncesinde Rubiales, İspanya’nın İngiltere’ye karşı aldığı 1-0’lık galibiyeti kutlarken kasıklarını tutarken görülmüştü ancak istifa davetlerine direnmişti.

Geçtiğimiz günlerde İspanya Ulusal Spon Mahkemesi Rubiales hakkında disiplin soruşturması başlatmış ve Hermoso’yu öperek “ciddi bir suç işlediğini” belirtmişti.

Fakat Spor Mahkeme, hükümetin istediği gibi “çok ciddi suç” tanımını kullanmamıştı. Bu tarif Rubiales’in kovulmasına yol açacak.

23’ü Dünya Kupası’nı kazanan 81 futbolcu, Rubiales görevde kaldığı sürece milli takım formasını giymeyeceklerini söyledi.

haber-halfeti.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu