Haber

İsrail’den Mısır’a Gazze rüşveti: Filistinlileri alın, ülkenizin borçlarını Dünya Bankası aracılığıyla sileriz

İsrail, Hamas’ın 7 Ekim sabahı başlattığı Aksa Tufanı operasyonuna karşılık verdi. Gazze 26 gündür Türkiye’yi bombalıyor. Yerinden edilen Filistinliler için Mısır’ı işaret eden İsrail yönetimi, Abdülfettah el-Sisi hükümetini ikna etmek amacıyla ülkenin borçlarının tamamen silinmesini teklif etti.

“DÜNYA BANKASI ÜZERİNDEN BORÇLARINIZI SİLİYORUZ”

GazzeAğır bombardımanını 26’ncı gününde de sürdüren İsrail’de, haberler Site dikkat çekici bilgiler verdi. Ynet internet sitesine göre İsrail, Sisi hükümetini kapılarını yerinden edilmiş Filistinlilere açmaya ikna etmek için Dünya Bankası aracılığıyla ülkesinin borçlarının silinmesini teklif etti.

BORÇ KRİZİNDE SIKIŞTILAR

Mısır şu anda bir borç krizine saplanmış durumda ve borç ödemelerinde temerrüde düşme olasılığı en yüksek ülkeler arasında Ukrayna’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Ancak İsrail’in Dünya Bankası üzerinde Mısır’ın uluslararası borçlarını iptal edecek kadar nüfuzunun olup olmadığı belirsizliğini koruyor.

Sisi HER TÜRLÜ GİRİŞİMİ REDDETTİĞİNİ SÖYLEDİ

Artan baskılara rağmen Sisi, bu ay ülkesinin “Filistin meselesini askeri yollarla tasfiye etme veya Filistinlileri bölge ülkelerinin zararına zorla topraklarından çıkarma yönündeki her türlü girişimi” reddettiğini söyledi.

1 MİLYON FİLİSTİNLİ YERİNDEN YERİNDEN EDİLDİ

İsrail Gazze 7 Ekim’e yönelik saldırının başlangıcından bu yana bölgede bir milyon Filistinli yerinden edildi; 30.000’den fazla Filistinli öldürüldü, kayboldu veya yaralandı. Birleşmiş Milletler Yardım ve Bayındırlık Ajansı (Unrwa) şefi, kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin zorla yerinden edilme ve toplu cezalandırmayla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Mısır’ın dış borcu, 2022 yılının son çeyreğine göre 2023 yılının ilk çeyreği sonunda 162.928 milyar dolar olarak kaydedilen yüzde 1,5 artışla 165.361 milyar dolara yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu