Haber

Kim Milyoner Olmak İster’deki Filistin sorunu? Kenan İmirzalıoğlu konuşmakta zorluk çekti

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze’yi bombalamaya devam ediyor…

Gazze’yi açık hava hapishanesine çeviren, binlerce masumu katleden İsrail, ateşkes masasına oturmuyor.

İsrail’in Gazze’deki zulmünü her alanda dünyaya duyuran ülkelerden biri olan Türkiye, bu acıya sessiz kalmıyor.

ATV’de yayınlanan yarışmada bu kez Filistin sorusu soruldu.

Birinci eşik soruyu geçip ilerleyen yarışmacı Simay Doğrusoy, 300 bin TL değerindeki soruyu görmeye hak kazandı.

Filistin sorusu soruldu, yarışmacı çekildi

300 bin TL’lik soruda yarışmacı bir soruyla karşı karşıya kaldı. Yarışmacı soruya cevap vermek istemeyerek yarışmadan çekildi.

Doğru cevabın ‘A-1’ açıklanmasının ardından ünlü sunucu Kenan İmirzalıoğlu, İsrail’e tepkisini dile getirdi.

İsrail’in işgal politikasını anlattı

Sözlerinde şu ifadeleri kullandı:

Maalesef bu çok tartışılıyor. Çünkü Filistinliler topraklarını sattılar. İşte gerçek. Filistinli Müslümanların yüzde 48’e kadar sattığı arazi, Filistin’in toplam yüzölçümünün yüzde 1’ini oluşturuyor. Gayrimüslimlerin tamamı oradaydı, çünkü Hıristiyan tebaa da vardı. Sattıkları toprakları ve gayrimüslimleri de katarsak toplamda yüzde 6’sı satıldı.

Filistinli Müslümanların sattığı şeyin ise sadece yüzde 1’i var. Birileri arsayı satanların desteklenmesi gerekip gerekmediği konusunda yargılarda bulunuyor. Öyle bir şey yok. Aynı zamanda farklı bir algının ürünüdür.

Ne yazık ki çok iyi tanıdığımız Bella Hadid ve Gigi Hadid kardeştir. Babaları Filistinlidir. Babası onu kucaklıyor. Yahudi aileler birçok ülkede kabul edilmiyor. Bir gemiyle Filistin limanına geliyorlar. İki aileyi evlerine alıyorlar. Hadid’in annesi babasını doğurmak için kendi ailesinin yanına gider. Döndüklerinde evlerine giremiyorlar.

Kadın diyor ki; Devlet yani İsrail, barındırdıkları, besledikleri aileler tarafından kuruldu ve silahlı olarak işgal edildi. Misafir oldukları evi de İsrail yaptılar.

“Hükümetler bu konuda kendi politikalarına göre hareket ediyor.”

İnsanların vicdanını, duygularını çok zorlayan bir süreçten geçiyoruz. Orada ciddi bir direnç var. Umarım tüm dünyanın ayaklanmasıyla birlikte devletler ve hükümetler bu konuda sessiz kalabilir ve kendi politikalarına göre hareket edebilirler. Çünkü herkesin parayla farklı bir bağı var ama dünya insanları buna karşı çıkmaya başladı. Umarım bu yakında sona erer.

Umarım oradaki çocuklar ve kadınlar huzurlu bir ortama sahip olurlar. Eskiden açık hava hapishanesi olan Gazze, artık sürekli bombalanan bir hapishaneye dönüştü. Umarım bu vahşet ve cinayet ortadan kalkar. Görünen o ki orada kadın ve çocuklara baskı yapılıyor. Buna karşı çıkanlar ise işlerinden atılıyor. Bu ne diyet ne de lahana turşusu. Düşünce, fikir ve basın özgürlüğü söz konusu olduğunda en büyük sansürü görüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu