Haber

Macaristan Başbakanı Orban: Ukrayna, ABD’nin talimatıyla İstanbul’da barış anlaşmasını imzalamayı reddetti

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya ile Ukrayna arasında Mart 2022’de İstanbul’da temel barış anlaşmasına varılmasına rağmen Ukrayna’nın ABD’nin talimatıyla anlaşmayı imzalamayı reddettiğini söyledi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, yerel radyoya yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna’daki savaşı kontrol altına almaya çalışırken, ABD’nin ise savaşı tırmandırıp küresel bir çatışmaya dönüştürmeye çalıştığını söyledi. Orban, geçen yıl Mart ayında İstanbul’da yapılan görüşmelerde eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder’in Ukrayna’nın Rusya ile barış anlaşması imzalamayı reddetmesine ilişkin Alman basınına yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Orban, “Eski Almanya Şansölyesi’nin söyledikleri diplomatik dünyada bilinen bir gerçek. Çeşitli raporlardan ve istihbarat kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre temelde Ruslar ile Ukraynalılar arasında İstanbul’da bir anlaşmaya varıldı. Ancak Ukraynalılar bunu Amerikalıların emriyle imzalamadı.” Orban, bu bilginin bir gün herkes tarafından bilinen bir gerçek haline geleceğini iddia etti.

ABD’nin olaya müdahil olmasıyla Ukrayna’nın doğusundaki krizin daha da büyüdüğünü vurgulayan Orban, savaşta cepheye gönderilen asker sayısı, silah miktarı ve askeri yardım için harcanan para miktarının arttığına dikkat çekti. Ukrayna giderek artıyordu. Macar lider, “Macaristan, Ukrayna’ya silah transferini desteklemedi. Ben Macar vergi mükelleflerinin paralarının Ukrayna ordusuna silah satın almak için kullanılmasını desteklemiyorum.”

“Ukrayna’nın AB müzakereleri asla başlamamalı”

Macar lider, Ukrayna’nın AB üyelik müzakerelerini başlatma önerisine de karşı çıktı. Macaristan’ın bu konudaki tutumunun net olduğunu belirten Orban, “Ukrayna hiçbir şekilde AB üyeliğini müzakere etmeye hazır değil. Macaristan’ın durumu açık. Müzakereler asla başlamamalı.”

AB liderlerinin Ukrayna’nın birliğe resmi daveti konusunda Aralık ayı ortasında karar vermesi bekleniyor. – BUDAPEŞTE

habertortum.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu