Ekonomi

MTB Başkanı Özcan: “Malatya kayısı ile yeniden ayağa kalkacak”

Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan, Malatya’yı yeniden ayağa kaldırarak cazibe merkezi haline getirmek için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi. Kayısı üreticilerine de seslenen Özcan, bahçe bakımının zamanında yapılması gerektiğini vurguladı.

Malatya’nın Kahramanmaraş’ta ve Yeşilyurt’ta meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki depremin ardından önemli bir göç yaşadığını belirten Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan, tüm aksiliklere rağmen şubat ayında 5 bin ton kuru kayısı ihraç edildiğini söyledi. Özcan, şubat ayında yaşanan depreme ve tüm aksiliklere rağmen 5 bin ton ihracat yaptıklarını, Malatya ve bölge ekonomisine 25 milyon dolar gelir sağladıklarını ifade etti. .

Kayısıda ilaçlama döneminin başladığını hatırlatan Özcan, üreticileri de davet ederek ağaç bakımının mutlaka yapılması gerektiğini vurguladı. Malatya’nın kayısı ile yeniden ayağa kalkacağını belirten Özcan, “Malatya kayısı ile yeniden ayağa kalkacaktır. Şehrin ayağa kalkması için en önemli aktör olarak kayısıyı kullanmak zorundayız. Kayısı hem ekonomik hem de sosyolojik olarak bizim için çok önemli bir aktör. Artık ümitsizliğe kapılmayacağız. Malatya’da yeniden dirileceğinin ve küllerinden var olacağının işaretlerini mutlaka verecektir.”

Kayısı ile ilgili çalışmalara hız verdiklerini belirten Özcan, “Malatya ve ülkemiz için çok değerli olan kayısı konusunda da çalışmalara hız verdik. Fabrikalarımızda yeniden çalışmalara başladık. yeniden yaşanabilir bir şehir.Üreticimiz ve yetiştiricilerimiz hizmet verdikleri alanlarda başarılı bir şekilde çalışmalarına devam etmelidir.Onlara hizmet verebilmek için konteynerlerde kayıtlarımızı yapmaya başladık.Bu alanlarda hem üreticimize, hem tüccarımıza hem de ihracatçımıza hızlı bir şekilde hizmet veriyoruz.Vereceğimiz, dedi.

Malatya’da çarkların yeniden dönmeye başladığını kaydeden Özcan, “Kayısı Malatya ve Türkiye için çok değerli. Bu konuda mutlaka herkes üzerine düşeni yapmalı. Artık karamsarlığın zamanı değil, çıtayı yükseltmek için çok çalışacağız. Üreticilerimiz bahçe bakımlarını mutlaka yaptıklarını belirterek, “Bu yıl uygun ürün verilirse kayısı ile Malatya ekonomisini canlandırmayı planlıyoruz. İyi bir uyum içinde kayısı ile bölgeyi güçlendireceğimizi düşünüyoruz” dedi. – MALATYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu