Haber

Prof. Dr. Mustafa Sarı, Marmara Denizi’ndeki kirlilik ve müsilaj için uyardı: 50 yılda 19 balık türü kayboldu

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı Haberler.com stüdyosunda Arif Ekşi’nin konuğu oldu. Sarı, Marmara Denizi‘ndeki kirlilik ve beraberinde ayrıca getirdiği problemleri değerlendirdi.25 milyon insanın yaşadığı ve Türkiye’nin yarısına hizmet sunan endüstrinin bulunduğu Marmara’da atıkların arıtılmamasının yol açtığı problemleri anlattı. Marmara Denizi‘nde son 50 yılda 19 balık türünün yok olduğunun altını çizdi.

“MARMARA DENİZİ ORİJİNAL NİTELİKLERİNİ KAYBEDİYOR”

Prof. Dr. Mustafa Sarı, “Dünyada sınırları tek bir ülkenin içinde kalan nadir denizlerden birisi Marmara Denizi. Ancak maalesef 25 milyon insanı bu denizin çevresine yerleştirmişiz. Türkiye’nin yarısına hizmet sunan endüstri bu bölgede yer alıyor. Bunların bütün atıkları arıtılmadan Marmara Denizi‘ne ulaşıyor ve bunun sonucunda orijinal niteliklerini kaybediyor. Marmara’nın çevresinde yaşayan insanlar olarak, Marmara Denizi ile yanlış bir ilişki kurduk. Bu yanlış ilişkinin sonucunda Marmara Denizi’nin bir atık çukuruna dönüştürdük. 2012 yılında bunu müsilaj olarak gördük. ifadelerini kullandı.

“İÇME SUYU DENİZE KANALİZAYON OLARAK AKIYOR”

“AKARSULARIMIZ ATIK TAŞIMAYA DEVAM EDİYOR”

“SON 50 YILDA 19 BALIK TÜRÜ KAYBOLDU”

Deniz sıcaklıklarındaki artış ve suyun kirlenmesinin balık popülasyonunu olumsuz etkilediği söyleyen Prof. Dr. Sarı, “TÜİK istatistiklerine göre, avlanan balık türlerinde önemli bir azalma yaşandığı ve son 50 yılda Marmara Denizi’nde 19 balık türünün kaybedildiği bilgisine yer verilmektedir. Bu durum, tezgahlarda hamsi ve mezgit dışında çeşitli balık bulunamamasına sebep olmaktadır.” diyerek işin ciddiyetini anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu