Abd

Putin’den soğuk savaşı kızıştıracak duyuru! ABD’ye gözdağı verip yıllar sonra ilan etti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Güvenlik Konseyi üyeleriyle çevrim içi toplantı yaptı. Tüm dünya 3. Dünya Savaşı tehlikesi sebebiyle diken üstündeyken Putin, ABD ile Rusya arasındaki soğuk savaşı hareketlendirecek bir açıklamada bulundu.

ABD’YE ORTA VE KISA MENZİLLİ FÜZE RESTİ

Toplantıda, ABD’nin “bahane üreterek” orta ve kısa menzilli füzelerin konuşlandırılmasına yönelik anlaşmadan birkaç yıl önce çıktığını anlatan Putin, “2019’da bu füzeleri üretmeyeceğimizi, ABD bu sistemleri dünyanın belirli bir bölgesine konuşlandırıncaya kadar konuşlandırmayacağımızı duyurmuştuk.” diye konuştu.

‘ABD’NİN BU FÜZE SİSTEMLERİNİ AVRUPA’YA, DANİMARKA’YA GETİRDİĞİNİ BİLİYORUZ’

ABD’nin söz konusu füzeleri çeşitli bölgelere konuşlandırdığına dair bilgiler geldiğine işaret eden Putin, “ABD’nin bu füze sistemlerini üretmekle kalmayıp, bunları tatbikat için Avrupa’ya, Danimarka’ya getirdiğini biliyoruz. Yakın zamanda Filipinler’de oldukları açıklandı.” dedi.

‘GÖRÜNEN O Kİ SALDIRI SİSTEMLERİNİ ÜRETMEYE BAŞLAMAMIZ GEREKİYOR’

Rusya’nın buna yönelik bir adım atması gerektiğini vurgulayan Putin, “Görünen o ki bu saldırı sistemlerini üretmeye başlamamız ve sonrasında, fiili duruma göre, gerekirse güvenliğimizi sağlamak için bunları nereye konuşlandıracağımıza karar vermemiz gerekiyor.” diye konuştu.

ABD, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) ile 1987’de imzaladığı, menzili 500 ila 5 bin 500 kilometre olan ve nükleer başlık takılabilen füzelerin yasaklanmasını öngören Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) 2019’da çekilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu