Haber

Sesi çıkamayan Çinli iş adamının akıbeti belli oldu: ‘Soruşturmaya yardım ediyorum’

Çin’in China Renaissance yatırım bankası, 10 gün önce kayıp olduğunu bildirdiği kurucusu Bao Fan hakkında borsaya bilgi verdi. China Renaissance, bahisle ilgili brifinginde Bao Fan’ın “şu anda soruşturma yürüten ilgili Çinli yetkililerle işbirliği yaptığını” duyurdu.

Reuters’in haberine göre bankanın 26 Şubat’ta borsaya verdiği bu brifing, 10 gündür kendisinden haber alınamayan Bao Fan’ın akıbetiyle ilgili banka tarafından yapılan ilk açıklama olsa da banka herhangi bir açıklama yapmadı. Söz konusu soruşturmayla ilgili ayrıntılar.

‘BANKA’NIN FAALİYETLERİ NORMAL HAREKET İLE DEVAM ETMEKTEDİR’

China Renaissance, borsaya verdiği brifingde, “Yönetim Kurulu, şirketler grubunun iş ve faaliyetlerinin normal seyrinde devam ettiğini bir kez daha belirtmek ister.”

Reuters haber ajansı konu ile ilgili bir başka haberde, “Bao Fan, bankanın eski başkanı Cong Lin hakkında yürütülen soruşturmaya yardımcı olmak için yetkililer tarafından götürüldü” diye yazdı.

Ne oldu?

Çin’in Çin Rönesans yatırım bankası, 16 Şubat’ta Hong Kong borsasına, kurucuları Bao Fan’dan haber alamadığını açıklayan bir bildirimde bulundu. Açıklamanın ardından Hong Kong borsasında şirket hisseleri güne yaklaşık yüzde 50 kayıpla başladı.

Daha önce Credit Suisse ve Morgan Stanley gibi bankalarda çalışan Bao, 2005 yılında Çin Rönesans yatırım bankasını kurdu ve 2018 yılında bankayı halka arz ederek 346 milyon dolar topladı. Bao Fan, ortadan kaybolan üst düzey Çinli yetkililerden biri olarak kayıtlara geçti. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından başlatılan “yolsuzlukla mücadele” soruşturmaları sırasında açıklama yapılmadan.

Yalnızca 2015 yılında, Fosun Grup Lideri Guo Guangchang da dahil olmak üzere en az beş şirketin yöneticileri benzer şekilde 2015 ortalarında ortadan kaybolmuştu, Fosun daha sonra konu hakkında yorum yaptı ve Guo’nun “kişisel bir meseleyle ilgili soruşturmalara yardım ettiğini” söyledi. (DIŞ HABERLER)

haberyenifakili.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu