Haber

SpaceX’in Nova-C Uzay Aracı Ay’a Yolculuğuna Başladı

Houston merkezli SpaceX şirketi tarafından inşa edilen uzay aracı Nova-C, saat 06:10’da SpaceX’in Falcon 9 roketi üzerinde Cape Canaveral, Florida’dan başarıyla fırlatıldı.

Fırlatmanın ardından SpaceX’in yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketinin ilk aşaması geri dönerek roketin 18. fırlatma ve inişini tamamladı.

Aracın 22 Şubat’ta Ay’a Malapert A adı verilen bölgeye inmesi bekleniyor; Bu bölge Ay’ın güney kutbuna yakın bir kraterde yer almaktadır.

Başarılı lansmanın ardından SpaceX şu notu paylaştı: “Araç, Ay’ın Güney Kutbu’na doğru birkaç günlük yolculuğuna başladı.”

Araç yaklaşık iki hafta boyunca Ay’da görev yapacak ve bu süre zarfında birçok bilim görevi gerçekleştirecek.

675 kg (1,488 lb) ağırlığındaki araç, Nasa tarafından bilinen ve Odysseus’un Ay yüzeyine inişini yakalamak için dört kamera içeren Scalpss (Ay Patlaması-Yüzey Çalışmaları için Stereo Kameralar) adlı bir alet de dahil olmak üzere 12 faydalı yük taşıyor.

Gemide sanatçı Jeff Koons’un 100’den fazla minik heykeli de yer alıyor.

Nasa, cihazların ay patlamaları ve yüzey etkileşimleri, uzay hava durumu, radyo astronomisi, hassas iniş teknolojileri ve ay yüzeyinde gelecekte otomatik navigasyon için bir iletişim ve navigasyon düğmesi gibi konularda daha fazla bilgi sağlanmasına yardımcı olacağını duyurdu.

Aracın ayrıca Ay’ın yüzey ortamı hakkında daha fazla bilgi sağlaması bekleniyor.

Sezgisel Makineler misyonu başarılı olursa, Ay’a ayak basan ilk özel şirket olacak ve aynı zamanda NASA’nın 1972’deki Apollo 17 görevinden bu yana Ay’a ayak basan ilk Amerikan misyonu olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu