Haber

Sudan’daki İlk İnsani Yardım Konvoyu Doğu Darfur’a Geldi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 8 Ağustos (Xinhua) — Sudan’da çatışmaların başlamasından bu yana ilk kez bir insani yardım konvoyu doğu Darfur eyaletine ulaştı.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, tarımda kullanılmak üzere 430 ton tohum taşıyan konvoyun Beyaz Nil eyaletinden Doğu Darfur’a geçmesi için müzakereler yürüttüğünü söyledi. Konvoy, dokuz günlük yolculuktan sonra Perşembe günü bölgeye ulaştı.

OCHA, konvoyun, Tarım Bakanlığı tarafından eyalet genelindeki çiftçilere dağıtılmak üzere Gıda ve Tarım Örgütü tarafından temin edilen 430 ton tohumu teslim ettiğini duyurdu.

İnsani yardım ofisi yaptığı açıklamada, “Darfur’daki tüm tarım arazilerinin tohum tedarikinden yararlanabilmesi için daha fazla insani erişime acilen ihtiyaç var. Tüm taraflar, çiftçilerin tarım arazilerine erişimini ve ekinlerini ekerken ve hasat ederken korunmalarını sağlamalıdır.”

OCHA, tarım çağının başarısızlığının Darfur’daki tüm topluluklar için daha da yıkıcı sonuçlara yol açacağına dikkat çekti.

İnsani yardım kuruluşları, Sudan’da çatışmaların başladığı 15 Nisan’dan bu yana ülkenin batısındaki yoksul Darfur bölgesine yapılan yardımların ancak Çad’dan sınır ötesi sevkiyatlarla ulaşabildiğini bildirdi.¦

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu