Haber

Trump: Adalet Bakanlığı beni öldürmeye hazırdı

ABD’nin eski başkanı ve Cumhuriyetçilerin başkan aday adayı Donald Trump, gönderilen bir seçim bağış epostasında ve sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ABD Adalet Bakanlığı’nın ‘kendisini öldürmeye hazır olduğunu’ savundu.

The Guardian gazetesinin haberine göre, hakkında açılan ‘sus payı’ davasında haftada dört gün Manhattan’da hakim karşısına çıkan Trump adına gönderilen seçim kampanyası epostasında, ABD Başkanı ve Demokratların başkan aday adayı Joe Biden’a atıfla, “Joe Biden, beni ortadan kaldırmaya ve ailemi tehlikeye atmaya hazır ve nazırdı” denildi.

‘BAKANLIK, FBI’A ÖLDÜRÜCÜ GÜÇ KULLANMA YETKİSİ VERDİ’

Donald Trump, kendi kurduğu ‘Truth Social’ isimli sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda da benzer iddiaları dile getirdi. Trump, mesajında, FBI’ın baskın düzenlediği ve içinde ‘gizli’ ibareli belgelerin bulunduğu malikanesine atıfla, “Sahtekar Joe Biden’ın Adalet Bakanlığı, Mar-a-Lago’ya yönelik yasadışı ve anayasaya aykırı baskınlarında, FBI’a ölümcül (öldürücü) güç kullanma yetkisi verdi” ifadelerini kullandı.

Trump’ın mesajından, Ağustos 2022’de Mar-a-Lago malikanesi için verilen arama emrine atıfta bulunduğu anlaşıldı. Söz konusu baskın sırasında, sivil FBI ajanları, Trump’ın hükümete iade etmeyi reddettiği ileri sürülen belgeleri aramak için malikaneye girmişti. Mayıs ayında Trump’ın hukuk ekibinin mahkemeye yaptığı başvuruda “Yasadışı Baskın” başlığı altında, söz konusu arama emrinden alıntılar yer almıştı.

FBI: GÜÇ KULLANIMINI SINIRLANDIRAN STANDART BİR POLİTİKA BELGESİ

Trump’ın avukatları, başvurularında, “Emir, ‘Ölümcül Güç Kullanımı’na ilişkin bir ‘Politika Belgesi’ni içeriyordu. Burada örneğin ‘Adalet Bakanlığı’nın kolluk kuvvetlerinin gerekli görülen durumlarda ölümcül güç kullanabileceği ifade ediliyordu” demişti. Başvuruda kullanılan ifadeler, söz konusu iddianın, Adalet Bakanlığı’nın arama kararlarının icrası sırasında güç kullanımını düzenleyen politika belgesinden alındığına işaret etti. Başvuruda tamamına yer verilmeyen bahsi geçen ifadede, gerekli görülen halin ne olabileceği detaylandırılmış, bir yetkilinin ‘böyle bir güce maruz kalacak kişinin, kendisine ya da herhangi başka bir kişiye yakın bir ölüm ya da ciddi bir fiziksel yaralanma tehlikesi teşkil etmesi’ durumunda böyle bir gücün kullanılabileceği belirtilmişti.

FBI, konuya ilişkin açıklamasında, kullanılan bu dilin ‘ölümcül güç kullanımını sınırlandıran standart bir politika belgesi olduğunu’ ifade ederek, “Hiç kimse ilave adımların atılması yönünde bir emir vermedi ve bu hususta standarttan herhangi bir sapma yaşanmadı” dedi.

HALEY: SEÇİMDE TRUMP’I DESTEKLEYECEĞİM

Öte yandan, ABD’de kasım ayında yapılacak Başkanlık seçimi yaklaşırken, başkanlık yarışında Cumhuriyetçi Parti içinde mart ayında yarıştan çekilen Nikki Haley, 5 Kasım’da yapılacak Başkanlık seçimlerinde Donald Trump’a oy vereceğini açıkladı.

ABD’nin eski Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi ve marta kadar Trump’ın en güçlü rakibi olan Haley, Hudson Enstitüsü’nde katıldığı panelde seçim sürecini değerlendirdi. Haley, her ne kadar bazı fikirlerine katılmasa da kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokrat Joe Biden’ı desteklemesinin mümkün olmadığını söyledi.

Haley, “Trump bazı politikalarında mükemmel değil, bunu birçok kez dile getirdim. Ancak Biden bir felaket. Dolayısıyla Trump için oy kullanacağım” şeklinde konuştu.

Cumhuriyetçi Parti içinde Trump’a karşı en uzun süre rakip olan Haley, mart ayındaki ön seçimlerde istediği sonuçları alamayınca yarıştan çekildiğini açıklamıştı. Demokrat Parti’de de rakipsiz durumda bulunan Biden ile Trump’ın, 5 Kasım’da yapılacak 60. başkanlık seçimlerinde 2020’deki gibi bir kez daha karşı karşıya gelmesi bekleniyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu