Haber

Tunus Cumhurbaşkanı, temel gıda maddelerinin fiyatlarını artıran ve kamu hizmetini aksatan ‘çetelerin’ yıkılmasını talep etti

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, hükümetten temel gıda maddelerinin fiyatlarını artıran ve kamu hizmetini kasten aksatan “çetelere” karşı önlem almasını istedi.

Cumhurbaşkanlığı Facebook sayfasından yapılan yazılı açıklamaya göre Said, Kartaca Sarayı’nda Başbakan Ahmed el-Haşani ile bir araya geldi.

Görüşmede hükümetin çalışmaları, temel gıda maddelerindeki fiyat artışları ve bazı maddelerin marketlerden çekilmesinin yanı sıra bazı belediyelerde nüfus cüzdanı ve nikah yapılmaması gibi kamu hizmetlerinin kasten aksatılması ele alındı.

Halkın huzurunu bozmaya çalışan “çetelerin” yok edilmesi gerektiğini belirten Said, devletin vatandaşın hakkını gasp etmeye çalışan herkesten hesap soracağını söyledi.

Başkan Said, 27 Temmuz’da eski Başbakan Necla Buden’den ülkedeki ekmek krizine ilişkin acil önlem alınmasını istedi ve 1 Ağustos’ta Buden’i görevden alarak Hassani’yi Başbakan olarak atadı.

Tunus’ta son on yılda ekonomik kriz derinleşti ve arttı

Tunus’ta son on yılda siyasi krizin körüklediği ekonomik kriz derinleşmeye devam ediyor.

Mayıs 2021’den bu yana IMF ile 1,9 milyar dolarlık yeni kredi için müzakereler yürüten Tunus hükümeti, Rusya-Ukrayna savaşının ardından ekonomik krizin derinleştiği bir dönemde yabancı yatırımı çekecek reformlar üzerinde çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu