Haber

Türkiye’nin Nuakchott Büyükelçiliği, “Türk balıkçıların balıkları bitirdiği iddialarını” yalanladı

Türkiye’nin Nuakşot Büyükelçiliği, sosyal medyada ve haber sitelerinde dolaşan “Türk balıkçıların Moritanya’daki balıkları bitirdiği” iddialarını yalanladı.

Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamada, “Son günlerde Türk balıkçıların Moritanya’daki balıkları bitirdiğine dair çeşitli daireler tarafından asılsız, asılsız ve kasıtlı iddiaların ortaya atıldığı görülmektedir. su ürünleri idaresi düzenlemelerine uygun olarak sürdürülebilir balıkçılık ilkelerine yer verildi.

Açıklamada, Moritanya’daki Türk balıkçıların, ülke resmi makamlarının bilgisi dahilinde, gerekli resmi formaliteleri yerine getirerek ve bu alanda ilgili Moritanya makamlarının tonaj limitleri gibi iç düzenlemelerine sıkı sıkıya uyarak faaliyet gösterdiği belirtildi. ve avlanmaya yasak bölge üzerindeki kısıtlamalar.

“Türk balıkçılar bu bölgede Nouadhibou’daki fabrikalara balık tedarik ederek Moritanya’da yakalanan donmuş balıkların tüm dünyaya taşınmasına, endüstriyel üretime ve yerel ekonomik hayata değerli katkılar sağlıyor. Moritanyalı armatörlerin çalışmayı tercih ettiği görülüyor. Türkiye’de Tanit Limanı’nda Türk balıkçılar ile.

Öte yandan, 40’a yakın Türk balıkçı teknesi de birçok Moritanyalıya iş imkanı sağlıyor ve değerli maaşlar veriyor. Ayrıca sosyal sorumluluğun bir gereği olarak Moritanya kıyılarında bulunan her Türk balıkçı gemisinde Moritanya vatandaşlarımıza gemi yönetimi ve işletmeciliği konusunda yasal zorunluluk olmamasına rağmen kaptan vatandaşlarımız tarafından eğitim verilmekte ve Moritanya’nın gelişimine katkı sağlanmaktadır. Ülkedeki balıkçılık bu yönde.

Nouadhibou başta olmak üzere Moritanya’daki Türk balıkçılar, tedarik, acentelik ve tercümanlık gibi balıkçılık alanında birçok kişinin geçim kaynağı olup, Moritanya toplumunda değerli bir yer edinmiş ve prestijini balıkçılıkla kanıtlamış vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. onların sosyal bağlantıları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu