Haber

Katarakt Ameliyatı Sonrası Sol Gözünü Kaybetti: Soruşturma Başladı

62 yaşındaki Sebahattin Aydın, katarakt şikayetiyle gittiği Trabzon’da özel bir göz hastanesinde 4 ameliyat oldu. Ameliyattan sonra iltihaplı sol gözünden görme yetisini kaybetti. Gözünden alınan örneklerin diğer hastanın adına devlet hastanesine incelenmek üzere gönderildiğini öne süren Aydın, kabahat ihbarında bulundu. Hastaneler hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı.

Hastalıklı sol gözünden görme yetisini kaybetti.

Kentte yaşayan emekli işçi Sebahattin Aydın, göz tedavisi için başvurduğu özel göz hastanesinde yapılan tetkiklerin ardından 28 Ekim’de katarakt ameliyatı oldu. Ameliyatın ardından taburcu olan Aydın, ağrıları devam edince tekrar özel hastaneye geldi. Burada 3 ameliyat daha geçiren Aydın’ın, iddiaya göre enfeksiyon kapan sol gözü görme yetisini kaybetti. Tedavi sürecinde gözünden alınan örneklerin diğer hastanın adına devlet hastanesine incelenmek üzere gönderildiğini iddia eden Aydın, kabahat ihbarında bulundu. Şikayet üzerine hastaneler hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı.

“Özel hastaneye sağ gözle girdik, görmeden çıktık.”

Yaşadıklarını anlatan Sebahattin Aydın, “Katarakt nedeniyle özel bir göz hastanesine gittim. Önce muayene oldum sonra ameliyat oldum. Ameliyattan sonra ağrılarım devam etti. Sonra hastaneye geri döndüm. Beni defalarca ameliyata aldılar. ‘Gözüm daha iyi görsün’ diye gittim, kör oldum. Tıp fakültesi hastanesinde 14 gün sonra ağrılarım geçti ama göremiyorum. Öldüm, dirildim. Hayati tehlikedeydim. Acım dayanılmazdı. Ben şikayetçiyim”dedi.

Tedavi sürecinde babasına eşlik eden İbrahim Aydın, “Babam özel bir göz hastanesinde toplam 4 kez ameliyat oldu ama iyileşmedi. Babam şu an göremiyor. İnsanlar daha iyi tedavi olmak için özel hastaneye gidiyor ama biz özel hastaneye sağ gözle girip görmeden çıktık. Özel bir göz hastanesinde babamın gözünden alınan kültür başka bir hastanın adına şehirdeki bir devlet hastanesine incelenmek üzere gönderildi. 2 hastane hakkında suç duyurusunda bulunduk. Süreci takip ediyoruz”söz konusu.

“Kesinlikle iddia edildiği gibi delil saklama veya sonuç vermeme söz konusu değildir”

Başka bir hastanın adına kayıt altına alındığı iddia edilen devlet hastanesinden yapılan yazılı açıklamada, “Hastanın gözünden alınan vitröz sıvı materyal hastanemize teslim edilmiş, hasta başka bir sağlık kuruluşunda yattığı için resmi kayıt yapılamamıştır ancak numunenin bekletilmesinden kaynaklanan aksilikler göz önünde bulundurularak, numunenin değeri ve aciliyeti göz önüne alınmıştır. vitröz sıvı materyal, Başhekim bilgisi dahilinde hastanemiz mikrobiyoloji laboratuvarında bulunmaktadır. Sistem kaydı olmadan manuel olarak çalışıldı, hastanın sonucu hemen sözlü olarak hekime iletildi ve ardından hasta sahiplerinin talebi üzerine resmi olarak teslim edildi. Kesin olarak savunulduğu gibi, mesele delilleri gizlemek veya sonuç vermemek değildir.”söylendi.

“Başarılı, sorunsuz bir ameliyattan sonra böyle nadir bir komplikasyonla karşılaşıldı”

Özel göz hastanesi yürütme kurulu başkanı Opr. Dr. Can Kaya da yazılı açıklama yaptı. Ameliyat ve tedavi sürecinin başarıyla tamamlandığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Katarakt teşhisi ile başarılı bir operasyon geçiren hastamız gerekli medikal tedavisi uygulandıktan ve uyulması gereken kurallar hakkında bilgi verildikten sonra taburcu edildi. Muayeneden bir gün önce görmesinin azaldığını belirten hastamızın muayenesinde katarakt ameliyatından sonra ne yazık ki karşılaşabileceğimiz endoftalmi denilen bir komplikasyonun geliştiği gözlendi. Endoftalmide yapılması gereken vitrektomi ameliyatı bire bir gün yapılarak hastamıza gerekli medikal tedaviler uygulandı. Endoftalmi, katarakt cerrahisi sonrası tüm dünyada ve maalesef ülkemizde de literatürde görüldüğü gibi karşılaştığımız bir komplikasyondur. Başarılı ve sorunsuz bir ameliyat sonrasında böyle nadir bir komplikasyonla karşılaşılmış ve bu sorunun yönetiminde gerekli tüm süreçler uygulanmıştır. Hastamızın durumu, komplikasyon olasılığı ve tedavi süreci ile ilgili gerekli bilgiler tabip odamız aracılığıyla CİMER ve ilgili kurumlara iletildi. Hastanın yaşadığı bu komplikasyon bir doktor olarak bizleri derinden üzmüştür.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu