Ekonomi

Kripto piyasasının merakla beklediği dolandırıcılık davasında bugün karar günü

Investing.com – Bir zamanlar sektörün en büyük 2. kripto para borsası olan FTX’in çöküşünden sorumlu tutulan isim olan Sam Bankman-Fried’ın merakla beklenen davası bugün görülecek.

7 ayrı suçlama yönetilen Sam Bankman-Fried’in davasında bugün kararın verilmesi bekleniyor. Aynı zamanda bu tarihi kararı, kripto sektörü için de bir dönüm noktası olarak görenler var.

InvestingPro kullanın, profesyoneller gibi kazanın! %20 indirim kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyuizleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimizeburadan ulaşın.

FTX’in hızla yükselerek piyasanın en büyük kripto borsalarından biri haline gelmesinin ardından adından sıkça söz ettiren Bankman-Fried’ın çeşitli dolandırıcılık suçlamalarına karşılık 110 yıla kadar hapsi isteniyor.

Bankman-Fried’in hızlı yükselişinin ardından düşüşü de aynı hızda gerçekleşti. FTX’in kurucusunun müşteri fonlarını kullandığının anlaşılmasıyla başlayan çöküş süreci hızlı şekilde gerçekleşirken kripto borsası, fon taleplerini karşılayamadı ve iflas başvurusunda bulunmak zorunda kaldı. FTX’in çöküşünden sorumlu tutulan SBF ise FTX’teki hileli işlemlerin ve suistimallerin kanıtlanmasından sonra federal jüri tarafından 7 ayrı suçlamadan suçlu bulundu.

Sam Bankman-Fried’in işlediği suçlara karşılık 110 yıla kadar ağır bir ceza talebinde bulunulması kripto alanındaki mali suçlara yönelik cezaların ne kadar ağır olabileceğini göstermesi açısından son derece önemli görülüyor. Buna göre alınacak kararın, düzenleyici boşluğu olan kripto sektöründe bu boşluktan yararlanarak kötü niyetli eylemlerde bulunabilecek kişiler için caydırıcı olması bekleniyor.

FTX’in durumu belirsizliğini koruyor

İflas koruma başvurusunda bulunduktan sonra kayyum atanan FTX şirketi, bu süre zarfından yeniden yapılanma planları çerçevesinde işletiliyor. Bir zamanlar 32 milyar dolar değerine olduğu söylenen kripto borsasının 1 milyonu aşan kullanıcısı vardı.

Geçtiğimiz aylarda ise kayyum heyeti, borçları ödeme konusunda ciddi adımlar atarken kripto borsasının yeniden açılabileceğine dair yorumda bulundu. FTX ile ilgili son gelişmelerde şirketi satın alacak ciddi alıcıların olduğundan bahsedilirken şimdiye kadar satın almayla ilgili somut bir gelişme yaşanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu