İş

TÜSİAD/Turan: Refahın kaynağı kurumsallaşma, eğitim ve bilimde

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) İdare Konseyi Lideri Orhan Turan, TÜSİAD ile Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) iş birliğinde, Orta Anadolu Teşebbüs ve İş Dünyası Federasyonu (ORSİFED) konut sahipliğinde Kayseri’de bir otelde düzenlenen “Anadolu Buluşmaları Toplantısı”nda, İstanbul’da yaşanan alçak terör saldırısında hayatını kaybedenlere rahmet, yakınları ve millete başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.

Hayal ettikleri Türkiye’nin üç sütun üzerinde yükseldiğini anlatan Turan, birincinin beşeri sermaye ve gelecekleri olan insanların yetkinliklerinin geliştirilmesi, ikincinin bilim, teknoloji ve inovasyonun hayatın her noktasına sirayet etmesi, üçüncünün ise iktisattan hukuka ve demokrasiye kadar tüm alanlarda muteber, adil, kapsayıcı kurumlar ve kuralların hayata geçirilmesi olduğunu lisana getirdi.

Turan, bugün büyüyen refahın kaynağının bu üç sütunun kurumsallaşmasında yattığını işaret ederek “Bu nedenle refah seviyemizi yükseltmenin yolu, maddi olmayan bu üç alana yatırım yapmaktan geçiyor. Yani insanımızın eğitimine, bilime ve kurumlara. 85 milyonluk nispeten genç bir nüfusa sahip olan, reel ve finansal kesimi dayanıklı, imalat sanayi Doğu Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha gelişmiş bir ülke olarak potansiyelimiz büyük; bunu biliyoruz. İnanıyoruz ki doğru adımları atarsak ülkemizi hayal ettiğimiz noktaya kavuşturmamız hiç de zor değil” diye konuştu.

“Küreselleşme geriledi ve jeopolitik rekabetin öne çıktı”

Turan, dünya nizamıyla ilgili alıştıkları birçok kuralın ortadan kalktığı, globalleşmenin gerilediği ve jeopolitik rekabetin öne çıktığı bir periyottan geçtiklerini söz etti.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının global jeopolitikte kıymetli bir kırılma noktası oluşturduğuna ve güç arz güvenliğinin bir kere daha ön plana çıktığına dikkati çeken Turan; iktisat, finans, güç ve teknoloji üzere hususların jeostratejik rekabetin ögeleri haline geldiğini söyledi.

Bu gelişmelerden en çok etkilenen bölgelerin başında AB’nin geldiğini kaydeden Turan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Euro mimarisi, Schengen’in bir kale Avrupa’sına dönüşümü, üye ülkeler ortası dengesizlikler üzere iç sıkıntılar kelam konusu. Güvenlikte ABD’ye, ucuz güçte Rusya’ya, tedarik zincirlerinde Çin’e, göçte Türkiye’ye bağımlı bir Avrupa Birliği var. Global jeopolitikte değerli değişimler yaşanırken Türkiye-AB münasebetlerindeki iştirak sürecinin, iki taraftan kaynaklanan problemler nedeniyle kağıt üzerinde kaldığını görüyoruz. Ayrıyeten Türkiye’yi jeopolitik taraftan bir tampon bölgeye çeviren, pek çok vilayetimizde demografik istikrarları de bozan mülteci mutabakatının sürmesi giderek daha sakıncalı hale geldi. Alışveriş alakası modelinin artık sona ermesi ve Türkiye ile AB ortasında entegrasyonu hedefleyen, bedel ve kural temelli ilginin tekrar canlandırılması gerektiğine inanıyoruz.”

“Ülkemizin geleceğine güvenelim”

Türkiye’nin hayallerini gerçekleştirme potansiyelinin yüksek olduğunu aktaran Turan şunları kaydetti:

“Cumhuriyetimizin 100. yılına yaklaşırken Anadolu’nun çok kültürlü yapısı, dinamik ve teşebbüsçü ruhu, ceddimizin açtığı yolu ve gösterdiği amaçları kılavuz edinerek büyük bir atılım yapmaya hazır durumdadır. Kâfi ki hayallerimizden vazgeçmeyelim, potansiyelimizden kuşku etmeyelim. Zorluklarla baş etme konusunda tecrübeli, krizlere sağlam, adaptasyon kabiliyeti yüksek, dinamik bir ülkeyiz. Ülkemizin geleceğine güvenelim. İnancı kurumlara ve kurallara dayalı olarak inşa ederek günümüz dünyasının türlü belirsizliklerinde yolumuzu kaybetmeden ilerleyebiliriz. Gençlerimizin önüne umutlu bir gelecek koymak hepimizin sorumluluğu.”

Sönmez: Kalkınmanın yolu Anadolu’dan geçiyor

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez ise Federasyon ve dernekler üzerinden 50 bini aşkın şirketi temsil ettiklerini söyledi.

Her ses, her renk ve her düşüncenin en büyük zenginlikleri olduğu düşüncesiyle Cumhuriyetin ikinci yüzyılına doğru ilerlerken yerelden ulusala ve küresele uzanan kalkınma yolunun Anadolu’dan geçtiğine inandıklarını belirten Sönmez, “Günümüzde kalkınmış bir Türkiye’nin tanımı bellidir. İş dünyasını oluşturan her ölçekten şirketiyle dijitalleşen, yeşil dönüşüm sayesinde su ve enerjide kaynak verimliliği ile hem cari açığı azaltan hem de yeni ihracat pazarlarında rekabet gücünü artıran, gelişmiş bir ekonomi için gelişmiş bir demokrasiyi içselleştiren, eğitimden kadına, gençlikten girişimciliğe toplumun tüm katmanlarını dönüşümün odağına alan bir ülke.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu