Haber

Yeniden Refah Partisi İttifak Görüşmelerini Tamamladı

YİNE Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, “Heyetler arası ittifak görüşmeleri tamamlandı. Artık ne ittifak görüşmelerine, ne de heyetler arası yeni bir toplantıya, yeni bir toplantıya gerek yok. Taraflar söyledi, dinledi, anladı” dedi. ve ayrıldık. İttifak sürecinin halen devam ettiğine inanıyoruz.” “Çok uzun süreceğini düşünmüyoruz. Yeniden Refah Partisi’nin 31 Mart yerel seçimlerinde ittifak arayışına ilişkin görüş ve yaklaşımı Genel Başkanımız Sayın Fatih Erbakan tarafından bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulacaktır. Konferans Cuma günü saat 14.30’da İstanbul’da yapılacak” dedi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, Genel Başkan Fatih Erbakan başkanlığında gerçekleştirilen Merkezi Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Suat Kılıç, unutulmaması gereken insani, vicdani, ahlaki, İslam ve inanç dünyası gerçeğinin bulunduğunu belirterek, “Gazze’de sistemli İsrail soykırımı tüm hızıyla devam ediyor. Ölümler, açlık, çaresizlik, mevsim koşullarıyla birleşince, insani, vicdani, ahlaki, İslam ve inanç dünyası gerçeğinin var olduğunu” söyledi. Kelimenin tam anlamıyla Gazze sokaklarında dolaşıyorum. Ne kadar ölüm varsa.” Ne yazık ki Türkiye’nin ve İslam dünyasının hiçbir somut adımla sonuçlanmayan ilgisizliği canımızı acıtmaya devam ediyor. Bu süreçte Uluslararası Adalet Divanı’nın Gazze’de yüzyılın en büyük soykırımına ilişkin verdiği ihtiyati tedbir kararını rahatlatıcı bir karar olarak görüyoruz. “Uluslararası adalet divanının bu kararı, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin inisiyatifiyle alınmış bir karardır. Bu anlamda Güney Afrika Cumhuriyeti’ni ve yöneticilerini tebrik ediyoruz. Dünyanın bu soykırıma yeniden ilgi göstermesini bekliyoruz. Gazze ve kanayan vicdanların göz ardı edilmemesi için Uluslararası Adalet Mahkemenin ihtiyati tedbir kararı sonrasında devam edecek yargılama sürecini sabırsızlıkla bekliyoruz. Cani İsrail yönetimi sanık sandalyede. İsrail’in soykırımı Uluslararası Adalet Divanı’na kayıt oldu Gazze’de yaşananların soykırım olduğu tescillendi, “Bundan sonra beklenen yargı kararıdır” dedi.

‘EN DÜŞÜK EMEKLİLİK İLE AÇLIK BARİYERİNİN ORTASINDA AÇIK YARATILDI’

Kılıç, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artış oranlarındaki adaletsizliğe dikkat çekerek ısrar ettiğini belirterek, “Sonunda bu adaletsizliği ortadan kaldıracak bir düzenleme yapıldı. Emekli maaşlarının artış oranlarında istikrar ve adalet sağlandı. Zor da olsa taksitli. Ancak en düşük emekli maaşı hala 10 bin lira seviyesinde. Bu emekli maaşıyla geçinmek mümkün değil. Refah Partisi olarak her zaman yaptığımızı bir kez daha tekrarlıyorum. “En düşük emekli maaşı asgari fiyat seviyesine indirilmeli. En düşük emekli maaşı taban fiyat seviyesine indirilirse açlık sınırının altındaki yönetimin durumu dengelenecek. Türk-İş’in Ocak ayı verilerine göre, açlık sınırı 4 kişilik bir ailenin maaşı 15 bin 48 liraya çıktı. Asgari ücret 17 bin lira, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 15 bin 48 lira, asgari emekli maaşı 10 bin 300 lira. Emeklilerimiz mağdur edilmemeli. açlığın altında bir hayat. Hemen her gece düzenli olarak gerçekleşen akaryakıt artışları ulaşım maliyetlerini artırıyor, ulaşım maliyetleri de gıda enflasyonu üzerindeki baskıyı her geçen gün artırıyor. Bu arada asgari emekli maaşı ile açlık sınırı arasında 5 bin liralık açık var. Bu açığı kapatmak ekonomi yönetiminin görevidir” dedi.

‘EKONOMİDEKİ BU KÖTÜ YÖNETİM ANLAYIŞININ TERK EDİLMESİ GEREKİYOR’

Suat Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekonomi yönetimi heterodoks ekonomik modeli denedi ama olmadı. Şimdi Ortodoks ekonomik modele geçti. Çalışanların maaşları, maaşları dikkate alındığında Ortodoks ekonomik modelle beklenen sonuç alınamayacak gibi görünüyor. özlük hakları, emekli aylıkları ve açlık sancıları. Geçtiğimiz hafta gelen 1 litre mazot üç zamla 43 liraya ulaşırken, akaryakıtın litre fiyatına bu gece yeni zamlar yapılacağına dair sinyaller var. Antalya’dan gelen domatese, Adana’dan gelen narenciyeye, kısacası A’dan Z’ye tüm gıda ve tüketim unsurlarına birebir yansıyor. Enflasyon, bu akaryakıt artışlarıyla bu hedefe ulaşmak mümkün değil. Gıda enflasyonunu durdurmadan, mutfaktaki enflasyon ateşini söndürmeden yıllık enflasyon hedefini tutturmaları mümkün değil.Dolayısıyla faiz hedeflerine ulaşmaları mümkün değil.Türkiye’nin bu borç faiz sarmalından çıkması da heterodoks bir ekonomiyle de mümkün değil. modeliyle ya da Ortodoks modeliyle. Ekonomideki bu kötü yönetim anlayışının terk edilmesi ve Türkiye’nin bu göstergelerden kurtulması ancak milli ekonomiye dönüşle mümkündür. “Adil düzen ekonomisine dönmekle mümkün.”

‘SEÇİM AÇIKLAMAMIZDA YENİ BAŞLIKLAR GÖRECEKSİNİZ’

Kılıç, parti olarak 31 Mart 2024 yerel seçimlerine yönelik hazırlıklarının sürdüğünü belirterek, “Yeniden Refah Partisi olarak 31 Mart yerel seçim beyannamemizi hazırladık. Beyannamemiz kamuoyuna duyurulacak. 10 Şubat’ta Ankara’dayız. Bildirgemizde yeni başlıklar göreceksiniz. 20 yıldır belediyeleri yönetenlerin vaatleri bir yana, belediyeler artık yönetmeye talip olanların vaatlerinin yanı sıra, Refah Partisi’nin yerel seçim manifestosu yine çocuklara, gençlere, kadınlara, yaşlılara, engellilere, çalışan-çalışmayan tüm toplumsal statülere yeni bir yaşam, yeni bir dünya, yeni bir hayat vaat ediyor. Çalış, diploması olan ama çalışma fırsatı bulamayanlar.”Huzurlu bir gelecek vaadi var. 10 Şubat’ta yerel seçim beyannamemizi kamuoyuna açıkladığımızda tüm büyükşehir, il ve ilçe belediye başkan adaylarımızı da kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

‘HEYET ORTASI TOPLANTILARI TAMAMLANDI’

Suat Kılıç, ittifak görüşmelerine ilişkin şunları kaydetti:

“İttifak görüşmeleri yapıldı. Heyetler arası görüşmeler tamamlandı. Artık ittifak görüşmelerine veya heyetler arasında yeni bir toplantıya, yeni bir toplantıya gerek yok. Taraflar dedi, dinledi, anladı ve gitti. Biz yapmıyoruz. İttifak sürecini daha da uzatma niyetindeyiz.Refah Partisi, konuyla ilgili değerlendirmesini yine Merkez Yürütme Kurulu’nda yaptı.Başkanımız gerekli gördüğü diğer değerlendirme ve istişareleri de yapacak.Son kararını kamuoyuna açıklayacak. Önümüzdeki günlerde Refah Partisi’nin 31 Mart yerel seçimleri için ittifak arayışına ilişkin görüş ve yaklaşımı Genel Başkanımız Sayın Fatih Cuma günü saat 14.30’da İstanbul’da düzenlenecek basın toplantısında Erbakan tarafından kamuoyuna duyurulacaktır. Refah Partisi olarak kamuoyunu olması gerektiği gibi meşgul eden bu konudaki görüşümüzü Genel Başkanımızın yapacağı açıklama ile Türk toplumuyla paylaşacağız.Alınacak karar ve atılacak adımlar herkesin olacaktır. Hepimiz için, ülkemiz için. Sizlere hayırlı olmasını ümit ediyor ve niyaz ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu